1 Ağustos 2013 Perşembe

OY PAZARI

hoooooooooooooooooo dk
Ülkemizde yıllardır süregelen ama dillendirilmeyen “siyasetin spora müdahalesi”gerçeği ile maalesef karşı karşıyayız. TFF seçimlerine müdahale, Transferlerde maddi ve manevi destek, Siyaset aracılığı ile kulüplere lojistik destek (stat, atrenman sahası vb..) , Psikolojik baskı ile maç sonucu etkileme vb.. bir çok şey sayabilirim.
Fifa ve Uefa’nın “siyasetin spora müdahalesi” hakkındaki tutumunu da düşündüğümüzde, ülkemizde vuku bulan bu olaylara kayıtsız kalınması, fair play ruhundaki rekabetin tabiatına ters, çünkü rakibin senden 1 adım önde ……..
Örnekler;
FIFA’nın bu konudaki tutumu bu kadar hassas olmasına rağmen ülkemizde olanlar maalesef sözde şike davasından bile vahim durumdadır…
Sözde şike davasında, sahaya bakılmadan alınan hükümler düşünüldüğünde, siyasetin spora bakış açısını ve spor üzerinde ne kadar etkin olduğunu görebiliriz.
Ülkemizde “siyasetin spora müdahalesi” ilişkisine, son yıllarda yıldızı parlayan, eski Toki Başkanı, yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın söylemlerini ve eylemlerini örnek gösterecek olursak ne kadar vahim bir durumda olduğumuzu anlamış oluruz.
İşte O Söylem ve Eylemlere Örnekler;
1- 15/01/2011 TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar TT Arena’da yaptığı açılış konuşması ;
eb 3
“Sevgili Galatasaraylılar. Galatasaray yönetimi Ali Sami Yen’le ilgili kiracılık yükümlülüklerini bile yerine getiremezken bize geldi. Hem Ali Sami Yen’de hem de burada yükümlülüklerini yerine getiremedi. Özhan Canaydın’ın karşımıza gelip naif ve sessizce duruşu dün gibi aklımda.”
• Galatasaray Kongre üyesi Trabzonlu Erdoğan Bayraktar, bir fitili ateşleyip Bir spor kulübünü seçim sürecine girmesini sağlamış mıdır?
• Bu konuşma kendisini Trabzon’a yakın gösterip, Milletvekilliği yolunu açmış mıdır?
2- Nevzat Şakar- Sadri Şener Telefon görüşmesi ;
eb
• Nevzat Şakar’a Erdoğan Bayraktar “Trabzon Şampiyon olamazsa 20 Bin Rey gider” demiş midir ?
• Şayet dediyse Trabzonspor’un şampiyonluğu siyasi beklenti midir?
• 2010/2011 yılında Trabzonspor Şampiyon olamayınca, Erdoğan Bayraktar 4100 Trabzonspor kombinesi satın almış mıdır? Şayet Aldı ise Bunu oy karşılığı yandaşlarına dağıtmış mıdır? Eğer dağıtmamış ise neden 4100 Kombine almıştır?
4100 Kombine Kim Aldı ?
3- Erdoğan Bayraktar 10/06/2011 Bir gazeteye seçimden hemen önce verdiği demeç ;
“Bugün dünyanın bir ucunda bir olay olduğu zaman Türkiye’de bu hissediliyor. O bakımından ekonomik bakımdan güçlü olan ülkeler öne çıkıyor. Bunun farkın da olarak Trabzon’u da ekonomik olarak güçlendirmeliyiz. Bunu yapalım ki, Trabzonsporumuz da her sene şampiyonluk yarışının içinde olsun, şampiyon olsun. Bu ekonomik güçlenme olmadan bu yarışın içerisinde olmak da zor. Bu ekonomik büyüklük olmazsa olmaz. Trabzonspor 6 kez şampiyon oldu. Niye amatör ruh öndeydi o zaman. Trabzon’a mutlaka şampiyonluğu yaşatmamız lazım. Hep söz sahibi olmak için Trabzon’un ekonomisinin büyümesi lazım.”
• Seçimden hemen önce yapılan açıklamanın Trabzonspor’a bağlanmasının amacı nedir ?
Ekonomik Güçlenme derken bu nasıl olacak? Kaynak Örtülü Ödenek mi?
• Amatör ruh öndeyken Trabzonspor 6 kez şampiyon oldu burada Amatör Ruhtan kasıt nedir?
“ Trabzon’a mutlaka şampiyonluğu yaşatmamız lazım” derken siyasi bir vaat mi kast ettiniz veya bildiğiniz başka bir şey mi var?
4- Akçaabat Ak Parti İlçe teşkilatında 25/07/2011’de yaptığı açıklama;
eb 12
“Biz siyasi olarak iktidarız, yüzde 50 oy aldık, gerekirse yeni bir kanun çıkartırız ve Akyazı devam eder. Mahkemeye gerekli belgeleri sunuyoruz, gerekli yerlerle görüşmelerimizi yapıyoruz.”
Mimarlar Odası ve Danıştay’ın Akyazı için uygun değildir demesine rağmen bu ısrarın manası nedir?
“Gerekirse Kanun çıkartırız” ve “%50 oy” vurgusu Danıştay ve TMMOB ‘a Trabzonspor için bir gözdağı mı verilmiştir?
• Gerekli Yerlerle görüşüyoruz derken kimi kastetmiştir?
5- 30/09/2011 Posta Gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık’ı Erdoğan Bayraktar telefon ile aramış.
“Dün Ataşehir’de Fenerbahçe kulübünün spor salonu inşaatı ile ilgili şikayetleri yazmıştım. Sabah Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar aradı: “Meseleyle ilgileniyoruz. Gürültü kirliliği varsa kimsenin gözünün yaşına bakmayız”
• Konu Fenerbahçe olduğunda Sayın T.C. Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar Kimsenin gözünün yaşına bakmıyor? Neden Trabzonspor’a tevazu ettiği ilgiyi göremiyoruz?
6- Trabzonspor Kulübü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a teşekkür etti
“Hüseyin Avni Aker Stadı’nın yeni sezon için Spor Toto Süper Lig ve Şampiyonlar Ligi müsabakalarına eksiksiz hazır hale gelmesi doğrultusunda verdikleri katkılardan doları başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, eski-yeni spor bakanlarımız Sayın Faruk Özak ve Sayın Suat Kılıç’a teşekkürlerimizi bildirir, saygılarımızı sunarız.”
7- 09/01/2012 Erdoğan Bayraktar “Trabzon’un kupası için ince ayar yapıyoruz!”
ERDOĞAN BAYRAKTAR
“Trabzon gülerse, Türkiye güler. Trabzon kalkınırsa, Türkiye çok büyük mesaj verir. Şimdi bizim hakkımız olan Trabzonsporumuz’un kupasını almak için de çok ince ayarlı bir çalışma yapıyoruz. İnşallah hakkı olan Trabzonsporumuz’un kupasını da Trabzonspor’un müzesine getireceğiz. Allah inşallah bunu bize nasip edecek.”
Trabzon’da yayın yapan bir internet sitesine konuyla ilgili açıklamada bulunan Bayraktar, “Trabzonspor haksızlığa uğramıştır. UEFA da Trabzonspor’u Şampiyonlar Ligi’ne aldığına göre daha fazla söze gerek yok. Orada zaten herşey açıktır. Benim ince ayar sözümün arkasında kimse birşey aramasın. Hukuk var, kanun var, bunların uygulanması gerekiyor. Ben de bunu söyledim. Yazılı kurallar neyse onlar uygulansın dedim ben”
• “Trabzonsporumuz’un kupasını almak için de çok ince ayarlı bir çalışma yapıyoruz” Acaba Sayın bakan bu açıklamayı yapmadan önce kendisinde veya yakınlarında Trabzonspor hissesi olan var mıydı?
• Ayrıca bu açıklamalar T.C. Çevre ve Şehircilik bakanına yakışıyor mu? Kendisi Trabzon’un bakanı mı yoksa Türkiye Cumhuriyetinin bakanı mı?
• Trabzonspor’un olmayan kupalar siyaset yoluyla mı müzeye getiriliyor?
• Trabzonspor’u Neden yakından takip ediyorsunuz ?
• Galip gelince moral veriyorsa, galip gelmesi için ince bir ayar yapıyor musunuz?
• Mağlup olduğunda Moraliniz bozuluyorsa, bunun için hesap soruyor musunuz? Şayet evet ise kime?
• Bir hesaptır gidiyor, nedir bu hesaplar? Nasıl yapılır?
• Bir GS Kongre üyesinin Bu şampiyonluktan beklentisi ne olabilir?
• Galatasaray Camiası bu durumdan neden hiç rahatsızlık duymaz?
• Fenerbahçe’nin haklılığı ortaya çıkacak diye mi geçmişi unutun, şampiyonluk sözü müdür bu?
Bakan Bayraktar, “İnşallah özlenen şampiyonluğa Trabzonspor kavuşur, Bizde elimizden gelen desteği bugüne kadar verdik, bundan sonra da vereceğiz. Her zaman Trabzonspor’un yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Trabzonspor’un yeni başkanı Hacıosmanıoğlu’nu kutluyorum, en kısa zamanda da Trabzonspor Kulübü’nü ziyaret edeceğiz”
İbrahim Hacıosmanoğlu “Kendisi her zaman Trabzonspor Kulübü’nün yanında oldu ve desteğini hiçbir zaman esirgemedi. Bundan sonra da esirgemeyeceğine inanıyorum. Her zaman Bakanımızı yanımızda görmek istiyoruz”
• Erdoğan Bayraktar’ın “Elimizden Gelen Destek” söyleminin anlamı nedir?
• İbrahim Hacıosmanoğlu başkan seçildikten 1 hafta sonra neden T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ı ziyaret etme gereği hissetmiştir?
• Hem İbrahim Hacıosmanoğlu, Hem de Erdoğan Bayraktar’ın “ bundan sonra da destek” vurgusu bir anlaşma mıdır?
Erdoğan Bayraktar “Trabzonlu olarak Trabzon’un şampiyon olması lazım, şampiyonluğa gitmesi lazım. Tabi Türkiye’de konjonktür değişmiştir. Sadece amatör ruhla, öze dönüşle kalıcı bir başarı kazanmak ta zor gözüküyor ama öze dönmek, kendi evlatlarımızla hareket etmek, kendi manevi değerlerimizle hareket etmek işin özüdür işin anasıdır. Ama bununla birlikte tekniğin ve bilimin getirdikleriyle hamle etmememiz lazım. Düşünerek yürümek lazım. Samimiyet olursa, iyi niyet olursa, ufak meselelere takılıp kalmazsak, bu Trabzon susamış olduğu bu başarıyı mutlaka yakalayacaktır. Biz her zaman destekçiydik. Şimdi de desteğiz ama bu oluşuma destek olmaya biraz daha fazla mecburuz. Tebrik ediyorum. Allah şaşırtmasın, hayırlı olsun”
İbrahim Hacıosmanoğlu “Trabzon şehrinin asırlardır süre gelen bir misyonu var. Yönetirken de o misyonu düşünerek yönetmemiz lazım.”
• Trabzonspor’un Yeni başkanının ziyaretinden 1 gün sonra bu ziyaretin anlamı nedir ?
• “Trabzonspor şampiyon olması lazım” bir yerlere siyasi bir mesaj mı?
• Konjonktür değişimi ile kast edilen artık sahada değil masa başında bu işlerin yürüdüğü müdür?
• “Bu oluşuma destek olmaya biraz daha fazla mecburuz” derken; Bu oluşum nedir? Neden destek olmaya mecbursunuz?
• Trabzon şehrinin misyonu nedir? O misyon vurgusu ile siyasete mesaj mı gönderiliyor?
12- Aykut Demir Transferi için Erdoğan Bayraktar devreye girmiş;
• Aykut Demir’in 6 milyon € olan bonservis bedeli Erdoğan Bayraktar sayesinde mi 3 Milyon € olmuştur? Eğer öyle ise bu nasıl olmuştur?
• Erdoğan Bayraktar bu transfere neden aracı olmuştur? T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın işleri Trabzonspor’un transferinden daha mı önemsiz?
• Kazım Şengöçgel Trabzonspor Başkanlık Seçiminde Erdoğan Bayraktar’ın desteklediği Muharrem Usta’nın YK listesinde değil miydi? Kazım Şengöçgel ile Erdoğan Bayraktar Toki zamanından iş ilişkisi var mı? Eğer bu soruların cevapları EVET ise Trabzonspor’un transferlerinde Erdoğan Bayraktar’ın yardımı olduğunu düşünmek doğru değil midir?
13- 27/07/2013 Erdoğan Bayraktar “Fenerbahçelileri kızdıracak Sözler”
Trabzonluyum, onu diyorum ne yapacağım Fenerliler kızıyor diye Trabzonspor’a yardımcı mı olmayacağım. Trabzonspor için yaptıklarım ve konuşmalarım takip ediliyormuş. Gülüyorum. Hiç umurumda değil. Geçenlerde ‘Trabzonspor şampiyon olmalı’ dedim, F.Bahçeliler kızmış, geldi bana haberi. Kızsınlar F.bahçe AvrupaLigi’nde başarılı olduğunda çok sevinirim. Muharrem Usta’yı tanıyordum onun başkan olmasını istedim. Diğer adayları tanımıyordum. Ama İbrahim Bey başkan oldu, bana geldi 3 kez uzun uzun görüştüm. Samimi biri üstelik de TrabzonsporBaşkanı.
Ben kim başkan olursa olsun ona yardımcı olmak konumundayım. Baktım, İbrahim Bey’i rahat çalıştırmayacaklar. Bu ayıp dedim iki defa daha fazladan sahiplendim. İbrahim Bey’in Nuri Albayrak gibi ezilmesine ezdirilmesine izin vermem.Trabzonspor’un seçilen başkanı bizim başkanımızdır. Hiçbir olumsuzluğa izin vermem. Nuri Albayrak gibi ezdirmeyeceğim. Nuri Bey’e yapılan haksızlığın İbrahim Bey’e yapılmasına izin vermeyeceğim.
• “Fenerliler” gibi bir tabirle büyük bir camiayı küçümsemek nedendir?
• Erdoğan Bayraktar T.C. Çevre ve Şehircilik bakanı, Fenerbahçelilerde T.C. vatandaşı, Sayın bakanın yaptığı ayrımcılığa kızmak en doğal hakları değil mi?
• Fenerbahçelilerin tepkisi Sayın Erdoğan Bayraktar’ın hiç umurunda değilse, Türkiye’yi Sadece Trabzon olarak mı düşünüyor?
• T.C. Hükümetinin bir bakanının bir spor kulübünün başkanlık seçimlerinde taraf olması ne kadar doğrudur?
• Nuri Albayrak’ı kimler ezdi? Madem ezildi diyorsunuz kim olduğunu neden açıklamıyorsunuz?
• Nuri Albayrak ezilirken, siz bakan olmadığınız için mi müdahale edemediniz?
Bütün bu yazılanlara rağmen, umarım yanılıyorumdur, lakin bu açıklamaları okuduktan sonra Hala Siyasetin spora karışmadığını iddia ediyorsanız, aşağıda Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ile ilgili 3 haber mevcut
FUTBOL KULÜPLERi TESCİL TALİMATI MADDE 12 DERKİ – SiYASi FAALiYETTE BULUNMA YASAĞI
(1) Tescillerine izin verilen kulüpler, toplantılarında ve tesislerinde siyasi faaliyette
bulunamazlar, siyasi partilerden maddi yardım alamazlar ve siyasi partilere maddi
yardımda bulunamazlar.
(2) Aksine davranan kulüplerin tescilleri TFF tarafından iptal edilir.

Bütün bu olanlara rağmen, hala TFF’nin bir soruşturma açmaması da, ne kadar özerk bir kurum olduğunu göstermektedir, Siyasi Rüzgarı gören diğer Anadolu kulüpleri de bu rüzgara uyum sağladığını düşünürsek, Sporun Fair Play Ruhunun sağladığı Rekabet ortamı yerini Siyasetin parçası olmuş takımlar ve sporcu çöplüğüne bırakacaktır.
 

ANTİBUKALEMUNSPOR Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger