6 Eylül 2014 Cumartesi

Normal yerleri 'ikinci lig' !!!!

Galatasaray, Trabzon olunca farklı
Sefer YÜKSEL / HT GAZETE
Borsa İstanbul, borç içinde yüzen Galatasaray ve Trabzonspor’a 31 Aralık’a kadar ‘bilançonu düzelt” dedi. Ancak normalde 1 ya da 2 mali dönemde yaptırım uygulanırken, toplam 1 milyar lira borcu olan iki kulübe 2016’ya kadar süre verilmesi şaşırttı.
Borsa İstanbul Yönetimi’nin önceki gece Galatasaray ve Trabzonspor’a yönelik yaptığı “Yıl sonuna sonuna kadar alacağın finansal tedbirleri açıkla ve 2016 Mayıs’ında açıklayacağın mali tablolarına kadar durumu düzelt, yoksa gözaltı pazarına alırım” uyarısı sermaye piyasası uzmanları tarafından gerçekçi bulunmadı. Her iki şirketin özkaynaklarının ekside olduğuna ve toplam borçlarının 1 milyar lirayı aştığına dikkat çeken uzmanlar “Bu mali tablo ile spor kulüpleri daha çok top çevirir” yorumunda bulundular. Halka açık herhangi bir şirketin benzer finansal çarpıklıkta olması durumunda hemen uyarıldığını ve 1 ya da 2 çeyreklik mali dönem içerisinde bu şirketlere yaptırım uygulandığını ve hisselerinin hemen gözaltı pazarına alındığını belirten uzmanlar, söz konusu spor kulüplerinin yüksek borçluluk ve uzun süredir eksi özkaynakta olmasına rağmen hâlâ 2 yıl gibi uzun süreler verildiğine dikkat çektiler.
SPONSORLARI BİLE YOK
Borsa Yönetim Kurulu’nun daha önce şirketleri 31 Mayıs 2013 tarihli finansal tablolarını dikkate alarak 26 Eylül 2013 tarihinde “finansal yapının düzeltilmesi için gerekli tedbirlerin alınması hususunda” uyardığı hatırlatan uzmanlar, o dönemde de her şirketin mali tablosunu düzeltemeyeceğinin öngörüldüğüne dikkat çektiler. Öte yandan iki kulüp de bu sezon sponsor ve kombine satışında önemli gelir kaybı yaşadı. Ancak yine de transferde milyon Euro’lar saçmaktan geri durmadılar. Bordo Mavililer 67 milyon Euro’yu, Cimbom ise 51 milyon Euro’yu transfere saçtı. Bu tabloda Borsa İstanbul’un beklediği tedbirlerin nasıl gerçekleşeceği merak konusu.
FUTBOLCULARA 130 MİLYON TL ÖDENECEK
Galatasaray’ın, 31 Mayıs 2014 bilançosuna göre, 2014-2015 futbol sezonu için sadece sabit ücretlerden oluşan futbolcu ve teknik kadro yükümlülükleri 130.6 milyon lira. Bu rakama maç başılar, galibiyet ve diğer primler eklenince rakam daha da yükseliyor. Kulübün 2015-2016 sezonu için öngörülen sabit futbolcu ve teknik kadro yükümlülükleri ise 127.2 milyon lira olarak belirtilmiş.
21 FUTBOLCU ALDI 10 BİN KOMBİNE BİLE SATAMADI
Bu sezon müthiş transferle imza atan Trabzonspor 21 futbolcu ile sözleşme imzaladı. Futbolcuların kulübe toplam maliyeti ise 67 milyon Euro’yu geçecek. Ancak kulübün kombine satışında 10 bini bulamaması, bunun yanında forma sponsoru olmadan sezona başlaması, bu maliyetlerin nasıl karşılanacağı noktasında soru işareti bıraktı. Bordo Mavi’nin tek umudu UEFA Avrupa Ligi gibi görünüyor.
http://m.haberturk.com/is-yasam/haber/987412-normal-yerleri-ikinci-lig
 

ANTİBUKALEMUNSPOR Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger