3 Ekim 2014 Cuma

Aysal ne bıraktı adaylar ne alacak?

Aysal ne bıraktı adaylar ne alacak?

03/10/14 09:23
Bu yazıyı okuduğunuzda muhtemelen Ünal Aysal başkan adayı değil; dolayısıyla da 25 Ekim’de G.Saray başka bir başkanla devam edecek. Şimdiden hayırlı olsun diyelim.
Bugünkü konum G.Saray’ın mali fotoğrafı ve adayları nelerin beklediği ile ilgili.
Ünal Aysal; Mayıs 2011’de göreve başladığında Galatasaray Sportif A.Ş.’nin piyasa değeri 1.048.319.584 TL idi. Bugün ise 420.995.250 TL. (1 Ekim 2014 rakamıdır) Aysal; toplam 2 kez bedelli sermaye artırımı yaptı ve bu ‘operasyonlardan’ toplam 456 milyon TL bedel topladı. Sermaye artırımı yapılan bedelden bugünkü değeri çıkardığımızda (Piyasa Değeri araştırması her yerde böyle yapılır) G.Saray’ın gerçek piyasa değerini buluruz ki şu an A.Ş.’nin piyasa değerinin eksi 36 milyon TL olduğu görülür. Yani Aysal 1 milyar TL’lik piyasa değerli şirketi eksiye düşürdü.
Aynı Aysal, geldiğinde dolar 1.55 TL idi ve kulübün borcu 328 milyon dolar karşılığı 520 milyon TL idi. Bugün borç dolar bazında 338 milyon. Üstelik dolar bugün 2.2 TL. Yani şirket değeri eksiye düşmüş; borçlar TL bazında yüzde 50 artmış.
Borç alacak farkı 717 milyon lira. Üstelik VIP koltuklar ve localar 15 yıl daha Denizbank’ın. Bu tablo, dünyanın her yerinde “iflasa gidiyor” diye yorumlanır.
İşte Alp Yalman ya da Duygun Yarsuvat böyle bir kulüp alacak. Başkan Aday Adayı Mehmet Helvacı’nın önermesi olan “küçülme” stratejisi bu dönemde de uygulanacaktır. Ancak çare olamaz. Tek çare var; mal satmak. Göreve gelecek başkan, uzun süre devam ederse, eninde sonunda Riva’yı satmak mecburiyetinde kalacaktır. Bana göre satmalıdır da. İşte açmaz burada. G.Saray Genel Kurul’u Aysal’a vermediği yetkiyi adaylara verecek mi?
G.SARAY’IN YABANCI SAHİBİ OLUR MU?
Ünal Aysal ve Riva kelimeleri yan yana gelince peşi sıra Ottoman Fon da gündeme geldi. Gelin derin Galatasaray kulislerinde herkesin konuştuğu duruma bir bakalım: Riva 20 milyon metrekare bir arazi bütünü. 1 milyon metrekaresi G.Saray’ın imarlı arazisi. Geri kalan yaklaşık 19 milyon metrekarenin imarı yok. Fakat imarı olmayan arazileri hep bir fon; Ottoman Fon topladı. Aysal yönetim kurulu üyeleri de buralardan arsa aldı; hatta avukat olan bir yönetici birden sektör değiştirip Riva özelinde emlakçılığa merak saldı! G.Saray’ın arazisi satılınca Ottoman Fon’un arazileri de misliyle değerlenecek ve fon ortakları daha çok para kazanacaktı. Ama imar sorunu vardı ve Mustafa Sarıgül Belediye Başkanı olsa bu sorun rahatlıkla çözülecekti. (Bu satırların yazarı bu konuları defalarca kaleme aldı) İşte Galatasaray kulislerinde herkes bunları konuşuyor:
Sarıgül seçilemedi; Riva’da gayrımenkul şirketi planı onay almadı. Bu plan gerçekleşse bir süre sonra belki de Işın Çelebi’nin defaatle altını çizdiği hisse satışı gerçekleşecekti. G.Saray’ın çoğunluk hissesi belki de Kazak bir firmanın eline geçecekti. Şimdilik olmadı. Adayları bekleyen ağır mali tablo ile Riva satışı muhakkak gündeme gelecektir. Bu durumda göreve gelecek başkan, Riva’yı satarken Ottoman ve Mandarin Fon’ları ile konuşacak mı? İmar sorunlarına müdahil olma sözü verecek mi? En önemlisi çoğunluk hisselerini ne yapacak? G.Saray yakın gelecekte de bir Türk kulübü olarak mı kalacak, yoksa yabancı bir sahibi mi olacak? 109 yıllık çınarın geleceği bu soruların yanıtlarına bağlı. Yeri geldikçe bu konuları detaylandıracağız.
http://spor.haberturk.com/yazarlar/serdar-ali-celikler/996308-aysal-ne-birakti-adaylar-ne-alacak
 

ANTİBUKALEMUNSPOR Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger