14 Nisan 2012 Cumartesi

Anadolu Efes'te skandal

A.A. / hurriyet.com.tr
14 Nisan 2012

2009 yılında Galatasaray'da gerçekleşen 'Cemal Nalga' skandalının ardından bu kez de Anadolu Efes'te buna benzer bir olay yaşandı.
2009 yılında Galatasaraylı basketbolcu Cemal Nalga, cezalı olduğu halde takım arkadaşı Tufan Ersöz'ün 7 numaralı formasını giyip maçlara çıkmış ve daha sonra bu durum farkedilip TBF disiplin Kurulu tarafından 2 yıl hak mahrumiyeti cezasına çarptırılmıştı.

Bu kez ise Anadolu Efesli basketbolcu, başkasının kimliğini kullanarak yaşını küçültüp Anadolu Efes'te forma giydiği ortaya çıktı.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Disiplin Kurulu, başkasına ait kimliği kullanarak, adını ve yaşını usülsüz olarak değiştirdiği öne sürülen Anadolu Efesli yıldız milli takım sporcusunun durumunu görüştü.

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, Anadolu Efes’in yıldız takımında forma giyen Hakan Pomakoğlu isimli oyuncunun yaşının küçültülüp isminin değiştirildiğini ortaya çıkararak ceza yağdırdı. Bu gelişmelerin ardından  1 yıl hak mahrumiyeti alan Kulübün Altyapı Sorumlusu Tamer Oyguç hurriyet.com.tr'ye açıklamalarda bulundu.
Anadolu Efes'in lisanslı sporcusu görünen Hakan Pomakoğlu'nun gerçek adının Orhun Pomakoğlu, gerçek doğum tarihinin 1996 değil, 1994 olduğunu iddia eden isimsiz bir ihbar mektubu alındığı belirtildi.

İnceleme sonucunda, 1994 Balıkesir doğumlu Orhun Pomakoğlu'nun, Karşıyaka ve Nergiz kulüplerinde basketbol oynadığı aynı kişinin daha sonra 1996 Diyarbakır doğumlu ve iki yaş küçük olan Hakan Pomakoğlu adıyla düzenlenen kimliği kullanarak Anadolu Efes takımında bir alt yaş kategorisinde basketbol oynamayı sürdürdüğü ortaya çıkarıldı.

Ailesi ise Orhun Pomakoğlu'nun 9 Temmuz 1994 tarihinde doğduktan 5 ay sonra vefat ettiğini, bu şahıs adına çıkarılmış nüfus kağıdını iki sene sonra doğan kardeşinin 2009'a kadar kullandığını, daha sonra yanlışlığın düzeltilmesi için ismini “Hakan Pomakoğlu” olarak değiştirip, doğum tarihini de 5 Ocak 1996 olarak tescil ettirdiğini beyan etti.

Oyuncunun çeşitli kulüplerde senelerce lisanslı sporcu olarak basketbol oynarken yeni kimliğinin çıkarılmasından sadece 4 gün sonra Anadolu Efes'e transfer olması ve yeni sporcu şeklinde durumu TBF'ye ve eski kulübüne bildirilmeden lisans çıkartılması, şüpheli ve yanıltıcı bulundu.

Sporcuların her ne surette olursa olsun lisanslarında yaş küçültmelerin dikkate alınmayacağı ve nüfusta kayıtlı ilk yaşına göre ve ilk yaşı esas alınmak suretiyle lisans verilerek müsabakalara iştirak edilebileceği TBF yönergelerinde belirtildiği kaydedilerek, sporcuya ve Anadolu Efes Altyapı Sorumlusu Tamer Oyguç'a 1'er yıl hak mahrumiyeti ve 10'ar bin lira para cezası verildi.

Ayrıca şüpheli görülen durumlara ilişkin, Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Sporcunun lisansında doğum tarihinin, O.P'nin doğum tarihi olduğu belirtilen 9 Temmuz 1994'ün esas alınması da kararlaştırıldı.

TAMER OYGUÇ HURRİYET.COM.TR'YE KONUŞTU
Bu gelişmelerin ardından telefonla ulaştığımız Anadolu Efes Altyapı Sorumlusu Tamer Oyguç olay ile ilgili hurriyet.com.tr'ye özel açıklamalarda bulundu.

1 yıl hak mahrumiyeti ve 10 bin lira para cezası alan Oyguç;

"Çok üzgünüm. Hem adımın böyle bir şeye karışmasından dolayı, hem de aldığım cezadan dolayı üzgünüm.  Bu basketbolcu 2009 yılında 1996 doğumlu Hakan Pomakoğlu nüfus cüzdanı ile karşımıza geldi. Biz onun başkasına ait kimlik kullandığını nereden bilebilirdik ki? Zaten biz oyuncuyu 4 aydır oynatmıyoruz.  Böyle bir olay yaşandığı için şaşkınız. Kulübümüzün avukatları gerekli işlemleri yapacak." ifadelerinde bulundu.

CEMAL NALGA SKANDALI NEYDİ?
2009 yılının Kasım ayında Beko Basketbol Ligi'nde mücadele eden Galatasaray Cafe Crown, cezalı oyuncusu Cemal Nalga'yı hazırlık karşılaşmalarında başkasının formasını giydirip oynatmıştı.
TBF Disiplin Kurulu ise bu skandalın ardından G.Saray, Cemal Nalga'nın oynadığı tüm maçlarda hükmen mağlup ilan edilirken
 Cemal Nalga'ya 2 yıl hak mahrumiyeti cezası vermişti.
 

ANTİBUKALEMUNSPOR Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger