29 Haziran 2012 Cuma

Çatıdaki tehlike !!!24 ay içinde açılır-kapanır çatıyı yapması gereken G.Saray'ın sadece 6 ayı var. 2 yıldırödemediği 1.5 milyon TL de başına iş açabilir. 6 ay sonra Bakanlık yönetime 25 milyonTL'lik fatura gönderebilir

Kenan Karcıİnönü Stadı'nın yeniden yapılması sırasında Beşiktaş'ın maçlarını Türk Telekom Arena'da oynamak istemesi nedeniyle ortaya çıkan tartışmalar gün geçtikçe daha da büyüyor.
G.SARAY cephesi, 'Arena 49 yıllığına G.Saray'ın malıdır. G.Saray'ın taşınmazları konusunda genel kurul kararı olmadan, yönetim de herhangi bir tasarrufta bulunamaz' görüşünde.
GENÇLİK ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın bu konuda tarafları uzlaştırmak için yaptığı girişimlerden de bir sonuç alınamadı. Arena'yı, Beşiktaş'la ortak kullanmak istemeyen G.Saray ortaya makul sebepler koydu. Konuyu salı günü yapılacak Divan Kurulu'nda tartışma kararı aldı. Yaptığımız araştırmada G.Saray'ın Arena konusunda elinin o kadar güçlü olmadığını gördük. Çünkü Sarı-Kırmızılılar, protokolün çok önemli 2 hükmünü ihlal etmişti.
ÇOK AĞIR CEZA GELEBİLİRBUNLARDAN ilki ve en önemlisi stadın açılır-kapanır çatısının G.Saray tarafından yapılması. Sözleşmeye göre Sarı-Kırmızılı yönetim 24 ay içinde bu çatıyı yapmak zorunda. Sözleşme yürürlük tarihi 14. maddede 14.01.2011 olarak yazılı şekilde not edilmiş. Yani sürenin dolmasına 6 ay var. Ancak bu sürede çatının yetişmesi imkansız. Bu durumda G.Saray çatı maliyetinin yarısı, artı KDV dahil ceza ödemek durumunda. Bu da yaklaşık 20 milyon TL'yi aşkın bir meblağ olarak hesaplanıyor.
15 GÜNDE DEVİR  
İKİNCİ önemli konu ise her yıl G.Saray'ın İstanbul İl Müdürlüğü'ne ödemekle yükümlü olduğu 1.5 milyon TL'lik amatör sporlara katkı payı. Sarı-Kırmızılılar 2 yıldır bu parayı da ödemediği için sözleşmede ikinci ihlali yapmış durumda. (Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk daha önce bu paranın Spor Toto sponsorluk gelirlerinden icra yoluyla tahsil edildiğini açıklamıştı.)
BÜTÜN bu ihlaller, 13. maddeye göre Gençlik ve Spor Müdürlüğü'ne protokolün feshini isteme ve 15 gün içinde stadı devralma yetkisi veriyor. Görünen o ki G.Saray burada hem Beşiktaş hem de siyasi otoriteyle uzlaşma yoluna gitmek durumunda. Aksi halde hiç de söylendiği kadar eli güçlü değil.
Yazılı başvuru olmadı
ÜST düzey bir yetkili, Beşiktaş'ın stat talebinin şifahi olduğunu, bunun resmi bir önem taşımadığını söyledi. Söz konusu yetkili, Beşiktaş'ın talebini yazılı olarak Spor Genel Müdürlüğü'ne iletmesi halinde bunun değerlendirilmek durumunda olduğunu da dile getirdi.
Devlete karşı saygısızlığımız olmadı
G.SARAY Kulübü, TT Arena'nın ortak kullanımı konusunda yapılan görüşmelerle ilgili bir açıklama yaptı. Sarı-Kırmızılı kulübün internet sitesinden, 'G.Saray Kulübü olarak tarihimizin hiçbir döneminde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve hükümetlerine yönelik hiçbir saygısızlığımız olmamıştır ve olamaz' denildi.
KRİTİK ŞARTLAR 8. MADDE P BENDİKulüp 9 Ağustos 2010 tarihli sözleşmenin 5. Maddesinde belirtilen ve stadyuma yapılacak olan, çelik açılır-kapanır çatı sistemini iş bu ek sözleşmenin imza tarihinden itibaren 24 ay içerisinde yaparak işler hale getirecektir. Öngörülen süre içinde açılır kapanır çatı sistemi yapılmadığı ve işler hale getirilmediği takdirde süre bitim tarihindeki inşaat maliyet bedelinin (KDV dahil) yarısı kadar bedel ceza olarak kulüpten tahsil edilir. Çelik açılır-kapanır çatı sisteminin yapılması esastır.
8. MADDE A BENDİ
Kulüp, Genel Müdürlük'ün yazılı talebi üzerine Spor Kompleksi'ni Bağımsız Genel Müdürlük'e bağlı federasyonların faaliyetlerine, Kulüp'ün de uygun görüşü alınmak suretiyle bedelsiz olarak tahsis edecektir.
8. MADDE B BENDİ
Türkİye Futbol Federasyonu tarafından Spor Kompleksi'nde oynanmasına karar verilen milli müsabakalardan zorunlu işletme giderlerinin karşılanması kaydıyla ayrıca bedel talep edilmeyecektir.
9. MADDE
KULÜP amatör spora katkı olarak yıllık 1.500.000 (Birmilyon Beşyüzbin Türk Lirası)  TL'ni her yıl ocak ayı içerisinde İl Müdürlüğü'nün banka hesabına yatıracaktır. Takip eden yıllarda bu miktar UFE oranında artırılarak tespit edilecektir.
İŞTE O MADDE
MADDE 13: Bu sözleşmede yer alan taahhütlere kulüpçe uyulmadığı veya aykırı davranışlarda bulunduğunun tespiti halinde, aykırılığın giderilmesi için Genel Müdürlük
tarafından 30 gün süre verilir. 30 günlük sürede bu aykırılıklar giderilmediği takdirde Genel Müdürlük sözleşmeyi feshedebilir. Sözleşmenin feshi halinde Spor Kompleksi 15 gün içerisinde Genel Müdürlük'e devredilir.
 

ANTİBUKALEMUNSPOR Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger