15 Şubat 2012 Çarşamba

FİFAYA BUNUDA ŞİKAYET EDİN‚ ÖRTÜLÜ ÖDENEK TRABZONSPOR VE ŞİKE

30 Mayıs 2011 Pazartesi, 15:07 tarihinde Aşkınla Coşkunla Sen Çok Yaşa tarafından eklendi
Wikileaks belgelerinde Türkiye´ye dair iddialar her bir belgede genişleyerek devam ediyor. Trabzonspor da bu iddialardan nasibini aldı... 
 
08/06/2005 tarihli Edelman´ın siyasi işler danışmanı John Kunstadter tarafından kaleme alınan‚"gizli" ibareli notun 7. maddesinde‚ Devlet Bakanı Faruk Nafiz ÖZAK‚ milli görüş kökenli bir Trabzon´lu olarak rapor ediliyor ve sakin‚ itaatkar‚ ağırbaşlı olarak nitelendiriliyor. 
 
Raporun devamında AKP´nin ve Başbakan Erdoğan´ın mevcut popüleritesini korumak adına sporun da kullanıldığı ve bu çerçevede 2004 yerel seçimlerinde AKP´nin Trabzon´da yaşadığı bozgunun tekrarlanmaması adına Devlet Bakanı ÖZAK´ın Trabzonspor seçimlerine müdahil olarak uzun süre kendisinin de yönetiminde görev aldığı ve 1996 yılına kadar 2.5 yıl başkanlığını da yaptığı Trabzonspor´un başına AKP çizgisine yakın bir başkan seçilmesini sağladığı ve aynı zamanda Trabzonspor´a Başbakanlığın örtülü ödeneğinden karşılanarak futbolcu alımında kullanılmak üzere milyonlarca dolar ayırıldığını ifade ediyor. 
 
Örtülü ödeneğin denetlenmesi konusunda süregelen tartışmaların uzun zamandan beri unutulmasına rağmen bu iddia örtülü ödenek tartışmalarını tekrar alevlendireceğe benziyor. 
 
2 OLAY HAKEMDEN MÜTHİŞ İTİRAFLAR : BÜLENT YAVUZ İSTEDİ SAMSUNSPOR´UN BİR PENALTISINI VERMEDİM 
 
Şubat 2002de Futbolda Şike Çetesi suçlamasıyla tutuklanan‚ bir ay cezaevinde kaldıktan sonra 2 milyar lira tazminatla tahliye olan hakem Sadık İlhan‚ 10 Şubat 2002 tarihinde oynanan Samsunspor-Trabzonspor maçında ev sahibi ekibin penaltısını bilerek vermediğini söyledi. 
21 Ekim 2003 Salı 03:20 
Şubat 2002de Futbolda Şike Çetesi suçlamasıyla tutuklanan‚ bir ay cezaevinde kaldıktan sonra 2 milyar lira tazminatla tahliye olan hakem Sadık İlhan‚ 10 Şubat 2002 tarihinde oynanan Samsunspor-Trabzonspor maçında ev sahibi ekibin penaltısını bilerek vermediğini söyledi. 
Star Tvde önceki gece yayınlanan Tele Gol adlı programa katılan Sadık İlhan‚ Maça atandıktan sonra Merkez Hakem Komitesi Başkanı Bülent Yavuz beni odasına çağırdı ve Sadıkçığım‚ seninle ilk kez böyle bir toplantı yapıyorum. Trabzonspor kazanırsa iyi olur. dedi. Bu beni oldukça etkiledi ki ilk yarının son dakikasında Trabzonspor 1-0 öndeyken Samsunsporun bir penaltısını vermedim. Maçı 2-1 Trabzonspor kazandı. Samsunspor küme düşseydi vicdan azabı çekerdim. diyerek çok önemli bir itirafta bulundu. İlhan ayrıca‚ Ben astsubay olarak D.Bakırda uzun süre görev yaptığım için Beni D.Bakırsporun maçlarına vermeyin. dedim. Fakat D.Bakırsporun 1. Lige çıktığı sezon deplasmandaki 2 maça beni atadılar. D.Bakırspor‚ bu maçları hak ederek kazandı. dedi. 
Sunucu Güntekin Onay ve yorumcu Ahmet Çakar‚ Merkez Hakem Komitesi Başkanı Bülent Yavuza defalarca çağrı yapmasına rağmen Yavuz programa bağlanmadı. Suskunluğunu dün bozan Yavuz‚ Böyle abuk sabuk şeylerle uğraşamam. diyerek İlhanın açıklamalarına sert tepki gösterdi. Bülent Yavuz‚ Samsunspor-Trabzonspor maçıyla ilgili olarak‚ Uzun süredir hakemlik yapmıyor. Bu iddialarını neden o zaman kamuoyuna açıklamamış. Bu dürüst bir davranış değil. Elbetteki haklarımı mahkemede arayacağım. diye konuştu. Yavuz‚ liglerin devam ettiğini ve kendilerinin tamamen buna konsantre olduklarını belirterek‚ Bunlar hoş şeyler değil. Bizim gündemimizde sadece hakem camiası nasıl başarılı olur o var. dedi. 
2001-2002 sezonunun 22. haftasında oynanan Samsunspor-Trabzonspor maçı‚ küme düşme korkusu yaşayan her iki takım açısından büyük önem taşıyordu. Özellikle Trabzonspor‚ tarihinin en kötü dönemini yaşayarak taraftarlarını üzüyordu. İkinci yarının ilk dört maçında sadece Bursaspordan bir puan alabilen ve kendi sahasında Beşiktaşa 5-0‚ Diyarbakırspora 2-0‚ deplasmanda da G.Antepspora 5-2 mağlup olarak dibe doğru hızla inen Bordo-Mavili takım için Samsunspor deplasmanı çok kritikti. Trabzonspor‚ 36. dakikada Sommers ile 1-0 öne geçti. 45. dakikada Samsunsporlu Mustafa Kocabey ceza alanında düşürüldü; fakat Sadık İlhan pozisyonu devam ettirdi. 59. dakikada ev sahibi ekipten Vural kırmızı kart gördü. 10 dakika sonra Aurelio farkı ikiye çıkardı. 81. dakikada Hakkı farkı bire indirdiyse de bu puan için yeterli olmadı. Karşılaşmadan sonra Samsunspor yönetimi‚ hakem İlhandan şikayetçi oldu ve bir daha kendi maçlarına atanmamasını istedi. Bu maçtan bir hafta sonra Futbolda Şike Çetesi skandalı ortaya çıktı ve Sadık İlhan tutuklandı. Sezon sonunda Samsun bir‚ Trabzon da 3 puan farkla kümede kaldı. 

http://tr-tr.facebook.com/note.php?note_id=134736056601484&comm
 

ANTİBUKALEMUNSPOR Copyright © 2011 -- Template created by O Pregador -- Powered by Blogger